Символи

Мостът

Един от символите на град Бургас и любимо място за разходки на бургазлии и гости на града е Бургаският мост. Въпреки че не свързва два бряга, той свързва хората с морето.

Навлязъл близо 300 метра навътре в морето, мостът в Бургас привлича туристи отблизо и далеч. Романтиката на моста омагьосва не само с уникалната гледка към безкрайната морска шир, а и пази спомена за многобройни влюбени очи и първи целувки.

Мостът Бургас
Мостът Бургас
Мост Бургас

Изграден през 1936г., мостът е бил с метална конструкция, а платформата е била изградена с дървен гредоред. Свързвал се е със специално каменно стълбище, до панорамната алея на Морската градина и морското казино. През 80те години на 20в. старият мост е реконструиран с масивна бетонна конструкция. 

Мостът Бургас

Символи

Часовникът

Бургаският часовник е поставен още в началото на 20 в. В началото той е бележел пространството пред старата община, която е съборена през 30-те години на 20 в. До 1985 г. часовникът е бил монтиран на красива ъглова сграда между улица „Богориди” и „Александровска”. През 1990-те години старият часовник става част от скулптурната композиция на художника Кольо Кехайов, която днес е един от най-популярните символи на Бургас, любимо място за срещи, концерти и градски празници.

Часовникът Бургас
Часовникът Бургас
Часовникът Бургас

Всичко започва в началото на миналия век, когато двамата инженери Георги Марков и Ангел Гюзелев следват в Европа. Те решават да намерят часовник, който да бъде поставен на важно място в града, където ще отмерва времето. Годината е 1936-та. Двамата се свързват с фирма, от която купуват часовник за Бургас. Той е марка “Фаваж” с троен циферблат и е доставен от Швейцария. След като е доставен в Бургас, Часовникът е монтиран на сградата на старата община. Задвижва се чрез електрически импулси, които се предават по въздушна кабелна линия от часовник-майка. Там той отмерва времето в продължение на няколко години. По-късно е преместен на противоположната страна на улицата.


Символи

Компасът

„Компасът“ е забележителност в гр. Бургас, известна в града още като „Пъпът“. Изграден е през 2011 г.

Освен естетическа стойност, архитектурната композиция изпълнява и функцията на нулев километър – отбелязва центъра на града (съвпада и с GPS координатите), отправна точка за отбелязване разстоянията спрямо други населени места.

Компасът Бургас Пъпа на Бургас
Компасът Бургас Пъпа на Бургас
AlexFilipov85, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Намира се на пресечката на улиците „Св. св. Кирил и Методий“ и „Александровска“ в Бургас.


Символи

Грамофонът

Един от символите на Бургас е внушителният метален грамофон, разположен на най-старото ларго в града – улица „Богориди“, която е призната за архитектурен паметник на културата. Творение на талантливия художник Руси Стоянов, този грамофон продължава да привлича вниманието на жителите и посетителите на града, превръщайки се в една от основните атракции на Бургас.

Грамофонът Бургас
Грамофонът Бургас

С височина от около 2 метра, той впечатлява всеки, който мине покрай него. Често наоколо се събират деца, които се състезават кой ще завърти ръчката му по-силно. Но не се притеснявайте и вие да се включите в това малко приключение – завъртете ръчката за късмет.


Символи

Арка на Св. Николай Чудотворец

Арката на св. Николай Чудотворец е паметник в центъра на гр. Бургас. Представлява арка, от двете страни на която е поставен барелеф с иконографския образ на Николай Чудотворец – покровител на град Бургас.

Скулптурата се намира в центъра на Бургас – на метри от друг градски символ – „Компаса“.

Арка Свети Николай Чудотворец Бургас
Арка Свети Николай Чудотворец Бургас

По дъгата на арката е изписано: „св. Николай Чудотворец Покровител на Бургас“. Под лика на светеца се намира текст от неговото житие:

“Николай, това е онази нива, на която можеш да принесеш очакван плод. Обърни се към людете, та в тебе да се прослави името Му. Той не престана да помага на страдащите, да защитава невинните, да укрепва слабите със словото на истината и вярата.”


Символи

Паметникът Альоша

Паметникът на Съветската армия (известен с името Альоша) се намира в центъра на град Бургас. Построен е в периода 1952 – 1953 г.

Композицията се състои от съветски войник с издигната към небето лява ръка, както и бронзови релефи пресъздаващи сцени от посрещането на съветските войски в Бургас през 1944 г.

Альошата Бургас
Альошата Бургас

Паметникът на Съветската армия (наричан често „Альоша“ или „Альошата“) в Бургас изобразява съветски войник с издигната към небето лява ръка. Височината му е около 18 метра. Бронзовите релефи пресъздават сцени от Втората световна война и посрещането на съветските войски в Бургас. Намира се на централния бургаски площад „Тройката“. Построен е през 1952 – 1953 г. Автори са арх. Минко Минков и скулпторите Васил Радославов и Анета Атанасова.


Символи

Фарът

Бургаският фар е български морски фар, намиращ се на територията на Пристанище Бургас, разположен в края на източния вълнолом.

Запален през 1899 година, това е първият български пристанищен фар. Той и двата входни фара се поддържат от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“.

Фарът Бургас
Фарът Бургас

През 1903 година в присъствието на Цар Фердинанд I Бургаското пристанище е тържествено открито и в основата на Бургаския фар е поставен каменен барелеф с лика на царя.

Фарът Бургас